flip-card/kicad-pcb/LIS2DH12TR.kicad_sym
355 lines
5.1 KiB
Plaintext
(kicad_symbol_lib
(version 20231120)
(generator "kicad_symbol_editor")
(generator_version "8.0")
(symbol "LIS2DH12TR"
(pin_names
(offset 1.016)
(exclude_from_sim no)
(in_bom yes)
(on_board yes)
(property "Reference" "U"
(at -12.7489 15.2986 0)
(effects
(font
(size 1.27 1.27)
(justify left bottom)
(property "Value" "LIS2DH12TR"
(at -12.7525 -22.9337 0)
(effects
(font
(size 1.27 1.27)
(justify left bottom)
(property "Footprint" "LIS2DH12TR:PQFN50P200X200100-12N"
(at 0 0 0)
(justify bottom)
(hide yes)
(property "Datasheet" "https://jlcpcb.com/api/file/downloadByFileSystemAccessId/8588886762982944768"
(at 0 0 0)
(hide yes)
(property "Description" "Accelerometer"
(property "Manufacturer" "STMicroelectronics"
(justify bottom)
(property "Package" "LGA-12(2x)"
(property "Price" ".573"
(property "Part Number" "LIS2DH12TR"
(property "Vendor" "JLCPCB"
(property "Website" "https://jlcpcb.com/partdetail/Stmicroelectronics-LIS2DH12TR/C110926"
(property "JLC Number" "C110926"
(symbol "LIS2DH12TR_0_0"
(rectangle
(start -12.7 -20.32)
(end 12.7 15.24)
(stroke
(width 0.41)
(type default)
(fill
(type background)
(pin bidirectional clock
(length 5.08)
(name "SCL/SPC"
(number "1"
(pin power_in line
(length 5.08)
(name "VDD_IO"
(number "10"
(pin output line
(name "INT2"
(number "11"
(pin output line
(name "INT1"
(number "12"
(pin input line
(name "CS"
(number "2"
(pin bidirectional line
(name "SDO/SAO"
(number "3"
(pin bidirectional line
(name "SDA/SDI/SDO"
(number "4"
(pin power_in line
(name "RES"
(number "5"
(name "GND"
(number "6"
(name "GND__1"
(number "7"
(name "GND__2"
(number "8"
(name "VDD"
(number "9"